محصولات برگزیده

آموزش ساخت کواد کوپتر و ساخت کوادروتور | آرسی تک - RCTAK

آموزش ساخت کواد کوپتر ، چگونه یک کواد کوپتر بسازیم و آن را به پرواز در بیاوریم ، با مقالات آموزشی آرسی تک

آموزش ساخت یک کواد کوپتر و جزییات آن

ساخت و طراحی کواد کوپتر به کمی مهارت احتیاج دارد، ممکن است خیلی از علاقه مندان به این رشته و مولتی روتور تمایل داشته باشند تا یک کواد کوپتر طراحی کنند و دست به ساخت شوند، در این مقاله سعی میکنیم شما را با ساخت کوادروتور آشنا کنیم، پس سعی کنید سری مقالات آموزشی آرسی تک را در رابطه با ساخت کوادروتور دنبال نمایید تا بتوانید یک مولتی روتور قابل کنترل برای خود داشته باشید.

برای ساخت یک کواد کوپتر ابتدا هدف خود را از ساخت آن مشخص سازید، بهتر از یک قلم و کاغذ در کنار خود داشته باشید تا ابتدا هدف خود را مشخص نمایید، به طور مثال قصد دارید کواد مسابقه بسازید یا کواد کوپتر برای تصویر برداری یا حمل بار، توقع شما از زمان پرواز آن تا چه حد است؟ آیا برای تفریح میخواهید کواد کوپتر بسازید؟

اگر تا به حال کواد کوپتر نساخته اید و پرواز نداده اید بهتر است یک کواد برای آموزش بسازید تا با اصول اولیه و طراحی آن آشنا شوید.

(توجه: هرگونه کپی برداری از مطالب وب سایت آرسی تک بدون ذکر منبع غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت)

آیا ساخت کواد کوپتر سخت است؟

توجه داشته باشید هیچ کاری سخت نیست آن چیزی که در موردش اطلاع نداریم سخت است، از قدیم گفتند معما چو حل گشت آسان شود پس نگران نباشید ما سعی میکنیم با زبانی ساده معمای ذهنی شما را حل کنیم تا به آسانی بتوانید کواد کوپتر خود را طراحی کرده و بسازید.

برای ساخت کوادروتور به چه چیزهایی نیاز داریم؟

برای ساخت کواد کوپتر یک سری وسایل مورد نیاز اولیه ما خواهد بود توجه داشته باشید کلیه این قطعات برای ساخت کوادروتور حیاتی می باشند در صورت نبود یکی از آنها پرنده کامل نبوده و پرواز نخواهد کرد این وسایل که به ترتیب عبارتند از:

موتور برای تولید نیروی پیشرانش

برای ساخت یک مولتی روتور نیاز به موتور داریم، موتورهای الکتریکی در انواع مختلف ساخته می شوند، موتورهای براش ، موتورهای کرولس و موتورهای براشلس (فاقد براش) امروزه اکثر کواد کوپترهای آماده به پرواز با قیمت ارزان از موتورهای کرولس یا براش بهره می برند، دلیل آن هم این است که این موتورها از نظر قیمتی ارزانتر هستند و برای کواد کوپترهای آماده پرواز و شرکتی با قیمت مناسب ، بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

شما هم میتوانید برای ساخت کواد خود از موتورهای براش یا کرولس استفاده کنید، ولی توصیه آرسی تک این است تا از موتورهای براشلس با قیمت مناسب استفاده کنید، زیرا دوام این موتورها و قدرت پروازی آنها بسیار عالی است بنابراین میتوانید از این موتورها برای ساخت کواد کوپتر خود استفاده نمایید.

برای ساخت یک مولتی روتور نیاز به موتور داریم، موتورهای الکتریکی در انواع مختلف ساخته می شوند، موتورهای براش ، موتورهای کرولس و موتورهای براشلس

اسپید کنترل و سیستم کنترل سرعت

بعد از موتور، اسپید کنترل یکی از اجزای مهم می باشد، وظیفه اصلی اسپید کنترل، کنترل دور موتورها و همگام سازی آنان با کنترل پرنده است، اسپید کنترلها نیز برای موتورهای براش و یا براشلس به صورت جداگانه طراحی و ساخته می شوند، و در انواع و اقسام مختلف با ظرفیتهای مختلف معرفی و عرضه می گردند.

به عبارتی اسپید کنترل وظیفه متعادل سازی ولتاژ و جریان عبوری و در نهایت توان برق وارد شده به موتورها را بر عهده دارند، شما باید با توجه به توان موتوری که برای ساخت کواد خود استفاده میکنید نوع اسپید را انتخاب نمایید، بسته به سایز و توان پروازی کواد شما اسپید باید انتخاب گردد به طور مثال برای یک کواد کوپتر که مناسب سرعت می باشد و در ابعاد 250 ساخته می شود میتوان از اسپید کنترل بین 15 الی 20 آمپر استفاده کرد.

ولی چنانچه کواد شما برای تصویر برداری هوایی یا حمل بار قرار است مورد بهره برداری قرار گیرد باید از اسپید کنترلهای 30 آمپر به بالا استفاده نمایید. لازم به ذکر است امروزه تنوع اسپید کنترلهای براشلس بسیار بالاتر از براش می باشد.

اسپید کنترل یکی از اجزای مهم کواد کوپتر می باشد، وظیفه اصلی اسپید کنترل، کنترل دور موتورها و همگام سازی آنان با کنترل پرنده است

فلایت کنترل یا سیستم کنترل پرواز

برای ساخت کواد کوپتر بعد از مشخص نمودن موتور و اسپید کنترل باید سیستم کنترل پرواز خود را انتخاب نمایید، فلایت کنترل در واقع قلب اصلی کوادروتور شما می باشد، امروزه فلایت کنترلها با امکانات مختلف و توانهای مختلف ساخته و تولید می گردند، فلایت کنترلهایی با قابلیت مسیر یابی و پروسسورهای بسیار قدرتمند میتوانند نیاز شما را برای یک پرواز عالی برطرف نماید، اما در این بین فلایت کنترلهایی هستند که قیمت ارزانتری دارند، این فلایتها فاقد سیستم اتو پایلوت و gps می باشند و مناسب برای کواد کوپترهای ارزان قیمت و همچنین مناسب برای آموزش ساخت کوادروتور می باشند.

در بازار به وفور یافت می شوند یکی از معروف ترین این مارکها فلایت کنترل QQ می باشد که با قیمتی بسیار مناسب میتوانید آن را تهیه کرده و از آن برای ساخت کواد کوپتر خود استفاده نمایید.

طریقه نصب آن هم بسیار ساده است و بسیار مناسب برای ساخت کواد کوپتر می باشد.

برای ساخت کواد کوپتر بعد از مشخص نمودن موتور و اسپید کنترل باید سیستم کنترل پرواز خود را انتخاب نمایید،

بدنه یا فریم جهت اسمبل قطعات کواد کوپتر

فریم یا بدنه هم یکی از ارکان اصلی در ساخت کوادروتور است، در هر صورت شما باید کلیه این قطعات را بر روی یک چهارچوب یا قاب نصب نمایید، تا در نهایت کواد کوپتر شما ساخته و آماده شود، فریمها در انواع مختلف و در سایزهای مختلف ساخته می شوند، متریال ساخت فریم بسیار مهم است، زیرا وزن کم و استقامت بالا نکته طلایی در ساخت کواد می باشد، به طور مثال برای ساخت یک کوادروتور مسابقه ای به یک فریم 250 نیاز دارید، این فریم میتواند از جنس پلاستیک باشد یا فیبر کربن و یا آلومنیوم، که طبیعتا قیمت انها متفاوت است، بهترین نوع فریم جنس فیبر کربن می باشد که از وزن بسیار کم و استقامت بسیار بالایی برخوردار است.

ولی برای ساخت یک کواد کوپتر ایده آل یا قیمت مناسب میتوانید از فریمهای پلاستیکی فشرده استفاده کنید که از قیمت مناسب و استحکام خوبی برخوردار هستند.

فریم یا بدنه هم یکی از ارکان اصلی در ساخت کوادروتور است، در هر صورت شما باید کلیه این قطعات را بر روی یک چهارچوب یا قاب نصب نمایید

 

رادیو کنترل، و سیستم کنترل از راه دور

رادیو کنترل و سیستم کنترل از راه دور برای کواد کوپتر و مولتی روتور یکی از مهمترین بخشها می باشد که باید به آن توجه ویژه ای گردد، به طور کلی برای ساخت کواد کوپتر به یک رادیو کنترل حداقل 4 کانال نیاز دارید در واقع با وجود 4 کانال نیاز شما در مورد فرامین اولیه کواد کوپتر برطرف می گردد، ولی ممکن است شما بخواهید تجهیزات اضافه و سیستمهای اتو پایلوت به کواد خود اضافه نمایید در این صورت دیگر 4 کانال برای ریموت کفایت نخواهد کرد و حداقل باید از رادیو کنترل 6-8 کانال استفاده کنید، امروزه در کواد کوپترهای حرفه ای از رادیو کنترلهای 14 کانال نیز استفاده می شود و در پاره ای از مواقع از 2 رادیو کنترل جهت هدایت پرنده و تصویر برداری استفاده می گردد.

با این حال حداقل نیاز شما برای ساخت یک کواد معمولی یک رادیو کنترل 4 کاناله می باشد که میتوانید با قیمتهای بسیار مناسب و ارزان آن را تهیه کنید، یکی از متداول ترین رادیوهای 4 کانال radio link 4 کانال می باشد.

در مرحله بعدی مهمترین مسعله برد پروازی رادیو کنترل می باشد، معمولا رادیو کنترلهای معمولی حدود 300 الی 500 متر برد دارند ولی چنانچه به برد بیشتری نیاز دارید می توانید از رادیوهای حرفه ای تر با برد 2 الی 4 کیلومتر استفاده نمایید که طبیعتا قیمت بسیار بالایی دارند.

ولی اصولا در ساخت یک کوادروتور معمولی آموزشی به برد بالا نیازی نخواهید داشت زیرا این کوادها فاقد فلایت کنترل حرفه ای می باشند و باید تا جایی که میتوانید آن را تشخیص دهید آن را از خود دور کنید زیرا چنانچه نتوانید پرنده خود را تشخیص دهید، سقوط و برخورد با مانع حتما اتفاق خواهد افتاد.

رادیو کنترل و سیستم کنترل از راه دور برای کواد کوپتر و مولتی روتور یکی از مهمترین بخشها می باشد که باید به آن توجه ویژه ای گردد

باتری وزن پروازی و مدت زمان پرواز

تامین انرژی لازم برای پرواز کوادروتور را باتری آن تامین می کند، امروزه با پیدایش باتریهای لیتیوم پلیمر در ابعاد مختلف و ظرفیتهای مختلف شما قادر هستید هر نوع کواد کوپتری که میخواهید بسازید، مهمترین نکته در انتخاب باتری برای کوادروتور وزن آن و ظرفیت آن می باشد، طبیعی است که هر چقدر توان باتری شما بیشتر باشد مدت زمان بیشتری میتوانید پرواز کنید، ولی توان بالاتری وزن نهایی را نیز بالا خواهد برد که با توجه به قدرت موتورها و قابلیت وزن مورد تحمل باید باتری را انتخاب نمایید.

همچنین توان موتورها میزان ولتاژ ورودی را مشخص می سازد، توجه داشته باشید که باتریهای لیپو به صورت سل مشخص می گردند، و هر سل آن در حالت عادی 3.7 ولت ولتاژ دارد که در حالت فول شارژ این ولتاژ به 4.2 ولت می رسد، باتریهای لیپو را با توجه به تعداد سل آنها می شناسند، به طور مثال یک باتری 2 سل از 2 سل 3.7 ولتی تهیه شده است که با هم سری شده اند و در نهایت 7.4 ولت، خواهند داشت، همینطور باتری 3 سل که 11.1 ولت ولتاژ دارد، ظرفیت آمپر باتریها نیز با ابعاد آن رابطه مستقیم دارد یعنی هر چه ظرفیت باتری بالاتر باشد طبیعتا ابعاد آن نیز بزرگتر می گردد.

معمولا برای یک کواد سرعتی مسابقه از باتری های 2 یا 3 سل با ظرفیتهایی بین 1200 تا 2200 میلی آمپر استفاده می گردد.

امروزه با پیدایش باتریهای لیتیوم پلیمر در ابعاد مختلف و ظرفیتهای مختلف شما قادر هستید هر نوع کواد کوپتری که میخواهید بسازید

انتخاب بلید یا ملخ مناسب برای موتور

ملخ یا بلید هم یکی از مهمترین عوامل جهت ساخت و پرواز کواد کوپتر می باشد، چنانچه ملخ را به صورت مناسب انتخاب کنید علاوه بر اینکه از تلفات انرژی کاهش میدهید راندمان پروازی را نیز تا سطح بالایی افزایش خواهید داد.

معمولا ملخها را بر اساس قطر و گام آنها نام گذاری میکنند مثلا ملخ 6-8 که به ملخ هشت شش خوانده می شود، قطر و گام را میتوان بهم تبدیل کرد به طور مثال قدرت یک ملخ 6-8 را میتوان به ملخ 5-9 تبدیل کرد ولی هر چه قطر ملخ کمتر باشد از آن برای کوادهای سرعتی استفاده می گردد و هر چه قطر ملخ بیشتر باشد از آن برای ساخت کواد کوپتر های قدرتی و حمل بار میتوان استفاده کرد.

ملخ یا بلید هم یکی از مهمترین عوامل جهت ساخت و پرواز کواد کوپتر می باشد

با علم به مساعل بیان شده میتوان کواد کوپتر ساخت؟

همانطور که اشاره شد با رعایت نکات بالا و محاسبات آن میتوانید یک کواد کوپتر بسازید، فقط کافیست تا اراده کنید و از ساختن نهراسید، امروزه بسیاری از قطعات به صورت پک شده برای ساخت و اسمبل ارائه می گردد تا نیازی به انجام محاسبات سخت نداشته باشید، ولی توجه کنید نجربه در هر امری حرف اول را خواهد زد، پس بهتر است تجربه بدست بیاورید و شروع کنید به ساخت، در این راستا کارشناسان آرسی تک در کنار شما خواهند بود، ما سعی میکنیم با ارائه مقالات آموزشی و برگزاری جلسات آموزشی شما را در ساخت و پرواز مولتی روتور مورد علاقه تان یاری نماییم.

 آموزش ساخت کواد کوپتر از مقادماتی تا پیشرفته توسط گروه آرسی تک، بسیار حرفه ای یک کوادروتور بسیازید.

 

(توجه: هرگونه کپی برداری از مطالب وب سایت آرسی تک بدون ذکر منبع غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی خواهد داشت)

برای مشاوره و خرید هر محصول با شماره تلفن 02188226078  و  02188226079 تماس بگیرید.

مشاوره در ساعات غیر اداری و ایام تعطیل و مشاوره در تلگرام 09198221265

کانال آرسی تک در تلگرام telegram.me/rctak

جدیدترین اخبار در مورد محصولات آرسی تک را در کانال تلگرام آرسی تک دنبال کنید.

به کانال رسمی آرسی تک در تلگرام بپیوندید، جدیدترین اخبار و کلیپهای آموزشی در کانال رسمی آرسی تک در شبکه تلگرام 

برچسب ها:  -  -  -

آرسی تک را در شبکه اجتماعی اینستاگرام دنبال کنید ، با فالو نمودن پیج رسمی آرسی تک در اینستاگرام از آخرین اخبار و محصولات جدید مطلع شوید.

تامین قطعات کلیه محصولات کواد کوپتر و کوادروتور موجود در فروشگاه آرسی تک برای آسودگی خاطر مشتریان ارجمند.

با دنبال نمودن کانال رسمی آرسی تک در شبکه تلگرام از آخرین اخبار و دستاوردهای صنعت پهپاد و همچنین تخفیفات فروشگاه مطلع شوید.

the world modelhobby king

futabarc

amaphonix model

pilothitec

مشتریان ما
اخبار داغ

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید